Kategorie:

Zalety ciężarówek napędzanych gazem

Istnieje dużo przyczyn dlaczego pojazdy zasilane tradycyjnymi metodami to dalej ulubiony środek transportu właścicieli firm. Mimo to ostatnio na rozgłosie zyskuje gaz ziemny. Dołożymy starań, aby opisać Ci najpopularniejsze zalety tej metody napędu. Zdasz sobie sprawę jak ciągniki na biogaz oszczędzają twój czas i finanse na mnóstwo sposobów.

Tekst powstał w oparciu o informacje ze strony firmy Elpigaz, fachowców w tej dziedzinie.

W jaki sposób działa układ CNG?

CNG bardzo często wybierany jest zamiast tradycyjnej instalacji LPG. Pojazdy CNG mają układ napędowy zasilany gazem ziemnym, czyli metanem. Takie rozwiązanie zwykle wybiera się do większych urządzeń transportowych, ze względu na jego liczne zalety.

Ciężarówki CNG – dlaczego warto na nie zdecydować?

Układ wykorzystujący gaz ziemny wyróżnia się licznymi zaletami. Po pierwsze niebezpieczeństwo jego używania jest znikome. Prawdopodobieństwo, że substancja wybuchnie jest niewielkie, ponieważ substancja charakteryzuje się wysoką temperaturą samozapłonu. Dzięki temu można też korzystać z parkingów podziemnych. Metan jest wyjątkowo wydajny i wystarczy na przejechanie większej ilości kilometrów. Substancja jest stosunkowo tania. Metan jest zdecydowanie wydajniejszy niż inne typy substancji napędowych.

Niski koszt paliwa

Cena biopaliwa w odniesieniu do benzyny jest istotnie mniejsza, może dobić do nawet 30%. Przyczynia się do tego brak akcyzy na gaz. Prawo w Polsce wyklucza także te pojazdy z opłaty emisyjnej. Istotnym aspektem jest nie tylko wykluczenie dużej liczby opłat, ale również niskie spalanie biogazu. Ustalono, że utrzymuje się na poziomie 22 kg/100 km. To ważna oszczędność w ciągłej eksploatacji silnika, która wiąże się ze wzrostem powodzenia tej metody napędu.

Zwolnienia z opłat w przypadku transportu na zachód

Szereg państw na zachodzie  nawołuje firmy używania mniej inwazyjnej dla środowiska metody transportu. Dla przewoźników używających mniej szkodliwych dla planety metod znoszone bądź zmniejszane są ceny opłat drogowych. Przewoźnicy korzystający z pojazdów spalających LNG mogą liczyć na zwolnienie z Maut w przypadku transportu do Niemiec. Także w przypadku przewożenia towarów do Włoch ekologiczne ciężarówki mogą liczyć na 30% ulgi. Przy rutynowych kursach jest to spora oszczędność przeważająca na korzyść przyjaznych środowisku rozwiązań, takich jak gaz ziemny.

Czy układ CNG jest przyjazny dla środowiska?

Instalacja CNG jest bardzo przyjazna dla otoczenia. Przede wszystkim podczas jego spalania zmniejsza się ilość emitowanego dwutlenku węgla oraz dymu niż w przypadku innych typów silników. Wybór pojazdów napędzanych biogazem sprzyja mniejszej emisji CO2, NO2, NOx, SOx, pyłów i hałasu. Jest to w trendzie na eko rozwiązania, które mają zmniejszyć zmiany klimatyczne. Przy milionach kilometrów, które pokonują pojazdy ciężarowe w ciągu roku zmiana oleju napędowego na LPG jest w stanie obniżyć emisję dwutlenku węgla nawet o 1,29 mln kg CO2. Jest to świetnie rozwiązanie dla planety, a dla Ciebie metoda na oszczędność w wielu dziedzinach.