Kategorie:

W czym może nam pomóc doradca podatkowy?

Avatar
Opublikowane przez Ksawery

System podatkowy jest w Polsce bardzo rozbudowany. Jego funkcjonowanie bazuje na licznych wyjątkach, adnotacjach czy zniżkach. Przeciętnemu Polakowi ciężko jest się w tym odnaleźć.

Jeśli obywatel ma więcej niż jedno źródło dochodów sytuacja staje się jeszcze bardziej zagmatwana. Niedostateczna znajomość przepisów, a także ciągłe zmiany zachodzące w ich ramach są powodem licznych błędów. Korzystają na tym przede wszystkim instytucje, a stratne są jednostki.

Żeby odpowiednio móc rozliczać swoje dochody, niejednokrotnie niezbędna jest pomoc. Taką pomoc oferuje doradca podatkowy w Koszalinie. Jest to fach, który zyskuje coraz więcej odbiorców. Czym zajmuje się doradca podatkowy? W jakich przypadkach może być dla nas pomocny?

Czym zajmuje się doradca podatkowy?

Doradca podatkowy to funkcja, która łączy w sobie zajęcie prawnika oraz specjalisty od finansów. Jego zakres zadań jest znacznie bardziej szeroki niż aktywność księgowego. Doradca podatkowy powinien być na bieżąco z wszelkimi nowościami w branży. Dzięki odpowiednim kwalifikacjom pomaga on swoim klientom w efektywnym optymalizowaniu podatków.

Celem doradcy podatkowego jest ochrona praw, a zwłaszcza majątku swoich klientów. Zatem, doradca podatkowy działając w granicach prawa, wyszukuje okazji do stosowania ulg czy upustów podatkowych.

Ponadto doradca finansowy jest reprezentantem swoich klientów w starciach z różnymi organami podatkowymi. Żeby uzyskać prawo wykonywania tego zawodu, doradca podatkowy musi uzyskać zaświadczenie z Ministerstwa Finansów.
Od doradców podatkowych wymaga się działań moralnych, zgodnych z prawem, a także zachowania tajemnicy zawodowej.

W jakich sprawach pomaga doradca podatkowy?

Do doradcy podatkowego powinniśmy się zgłosić w sytuacjach, kiedy przepisy z którymi się spotykamy budzą wątpliwości. Doradca przedstawi nam potencjalne z punktu widzenia prawa rozwiązania. Niejednokrotnie takie doradztwo pozwala znacząco obniżyć koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Doradca podatkowy jest przydatny w momencie gdy stajemy przed kontrolą bądź postępowaniem podatkowym. Kiedy Urząd Skarbowy wymaga od nas poniesienia określonych świadczeń wtedy również pomocna może być osoba doradcy podatkowego.

Oprócz tego doradztwo podatkowe polega na badaniu kondycji finansowej firm. Jego aktywność przyczynia się do wzrostu świadomości odnośnie praw i obowiazków podatkowych.

Nawiązując współpracę z doradcą podatkowym, można też zlecić mu prowadzenie księgowości i rozliczeń w firmie – zeznań i deklaracji podatkowych. Jego wiedza i umiejętności pozwalają zwiększyć transparentność firmy i zoptymalizować wpływy i wypływy z budżetu.

Jak szukać doradcy podatkowego?

Szukając godnego zaufania doradcy podatkowego powinniśmy uwzględnić referencje o nim. Część z nich bez problemu znajdziemy w sieci. Warto również samodzielnie poszukać informacji, choćby pytając wśród znajomych.

Podsumowując, doradca podatkowy to inwestycja, która szybko i konkretnie może się nam zwrócić. Wobec tego, warto podejść do tego tematu poważnie.