Kategorie:

Transport chłodniczy – czym się różni ciężarówka chłodnicza od zwykłej?

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że transport jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin gospodarki. Ciężko wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie bez tysięcy ciężarówek, które cały czas zaopatrują sklepy w produkty oraz przewożą inne ważne ładunki. Warto tutaj położyć nacisk na ponadczasowe osiągnięcie w transporcie, a mianowicie szeroko rozwinięte chłodnictwo gdańsk

Lodówka na kołach

Wszystko rozpoczęło się bardzo dawno temu, a mianowicie już w okolicach 1925 roku, kiedy to pojawiły się na rynku pierwsze urządzenia chłodnicze używane w pojazdach. Od tamtej pory wszystko w dużym stopniu się rozwinęło – obecnie nie jest przeszkodą przewożenie nawet najcięższych ładunków w kontrolowanych warunkach oraz ściśle określonej temperaturze.
Dlatego odpowiedź na zagwozdkę, czym różni się ciężarówka chłodnicza od normalnej, jest niezwykle prosta – chłodnie uzbrojone są w technologię, która zezwala nie tylko na transport wymagających ładunków we względnie przyzwoitym stanie, ale na łatwe przewożenie produktów, które wymagają szczególnej troski w zakresie temperatury. Jednym z najbardziej trywialnych i prozaicznych przykładów są tu wszelkiego typu mrożonki.

Nowoczesne technologie a transport chłodniczy

Obecnie istnieje wiele rozwiązań, które pomagają w mrożeniu podczas transportu. Na uwagę zasługuje choćby użycie dwutlenku węgla wydobywającego się z suchego lodu, czy na przykład stosowanie specjalnych urządzeń chłodzących napędzanych skromnym silnikiem. Nadal stosuje się także prozaiczne wyłożenie całej naczepy lodem – jest to rozwiązanie niezwykle proste, ale i bardzo skuteczne, szczególnie na niedługich trasach.