Obora dla bydła mlecznego będzie wyposażona nieco inaczej niż obora dla bydła mięsnego. Spowodowane jest to przede wszystkim tym, że krowy hodowane na mięso mają większe rozmiary niż te mleczne. Z tego powodu budynek, który ma być oborą powinien być dopasowany do rozmiaru zwierząt. Na dodatek podczas hodowli bydła mlecznego konieczna jest przestrzeń na dojarki – przy bydle opasowym tego problemu nie ma.
Gdzie mieszkają krowy mleczne, a gdzie opasowe?
Dzisiaj dosyć często widzi się sytuacje, gdzie krowy mięsne w miesiącach wiosennych i letnich znajduję się na pastwisku, a w zimniejsze dni zwierzęta są w oborach. Krowy opasowe nie wymagają szczególnie dopasowanych pomieszczeń. Najczęściej dostateczna jest stodoła ze słomą na podłodze. Spotykany jest także model, kiedy to krowy przebywają cały rok na pastwisku i mają jedynie dostęp do jakiegoś pomieszczenia, w którym mają możliwość schowania się w trakcie śniegu albo dużego mrozu.
W przypadku krów mlecznych przeważnie nie korzysta się z chowu na pastwisku. Żywienie krów mlecznych jest niezmiernie ważna i od niej zależy jakiej jakości będzie mleko i ile go będzie. Z tego powodu bydło mleczne najczęściej będzie stało w oborach, żeby dokumentnie dbać o to ile i jakie jedzenie krowy zjadają.
Rodzaje obory dla bydła
Zarówno bydło mięsne, jak i mleczne można trzymać w oborach stanowiskowych oraz wolnostanowiskowych. Metody wolnostanowiskowe mogą się dzielić na takie ze ściółką i bez niej i najpopularniejszym systemem bywają takie ze słomą.
Przyjęło się, że obory stanowiskowe budowane są w przypadku gdy gospodarz posiada 40 lub mniej sztuk bydła. Wolnostanowiskowe dla odmiany są wtedy kiedy hodowca posiada chów mieszany lub więcej niż 40-50 krów hodowanych na mięso. Warto wiedzieć, że przy oborach wolnostanowiskowych konieczne jest posiadanie osobnego miejsca, tak zwanej izolatki, dla krów chorych lub takich, u których wydaje nam się, że mogą być chore.
Obory stanowiskowe to budynki, w których są oddzielne stanowiska, w których krowy są zamocowane łańcuchem w jednym miejscu. Często spotykane są w takich pomieszczeniach ruszta dla bydła, które ukazują bezściołowy system stanowiskowy i ograniczają pracę w trakcie standardowych przeglądów krów. Przy każdym stanowisku krowa musi posiadać poidło i stół paszowy. Wymiary rusztu dla bydła nie będą zawsze identyczne – są one dostosowywane do wielkości i rasy bydła. W ten sposób wyróżniamy stanowiska krótkie, średnie i długie.
Jakie jeszcze akcesoria są w oborze?
Przy oborze wolnostanowiskowej bezściołowej popularne są betonowe podłogi, które mają wyznaczone legowisko. Legowisko przeważnie wyłożone jest właściwą matą przykładowo gumową.
W przypadku pomieszczeń ściołowych konieczne będzie wyściełanie ich. Doskonale do tego zda egzamin słoma.
Jeżeli organizujemy oborę uwięzową i decydujemy się na ruszta dla bydła, to konieczne będzie kupienie maty gumowej lub piasku. W przypadku stanowisk ściołowych – słoma, którą trzeba każdego dnia sprzątać i wykładać nową.
W sytuacji chowu bydła mlecznego niesamowicie istotne jest dostarczenie im światła dziennego, ponieważ wpływa to na jakość i ilość mleka, które krowy mają. Przy tego typu hodowli przydatne jest również zrobienie hali udojowej, która powinna być wyposażona w dojarki.
Następną bardzo ważną rzeczą jest zapewnienie odpowiedniego mikroklimatu. Od tego zależy zdrowie i wydajność krów. Żeby mikroklimat był dopasowany trzeba zapewnić właściwe warunki klimatyczne. Nie bez znaczenia jest także materiał, z którego wykonano budynek i jego kubatura oraz sposób hodowania krów. Krowy wolą mieszkać w niższych temperaturach. Idealna powinna być taka między -7 a 18℃. Jeżeli zwierzęta mieszkają w głębokiej ściółce to temperatura w pomieszczeniu automatycznie będzie trochę wyższa. Dodatkowo należy zapewnić odpowiednią przepływ powietrza – krowy przebywając w oborze emitują dwutlenek węgla, ciepło oraz parę wodną. Bez odpowiedniej cyrkulacji powietrza, mieszkanie w pomieszczeniu może być nieodpowiedzialne. Jeżeli nie ma możliwości aby umożliwić naturalną wentylację to niezbędne będzie ulokowanie takiej mechanicznej. W takim momencie powinno się przede wszystkim sprawdzić rozmieszczenie otworów nawiewnych, tak żeby były rozłożone jak najbardziej w jednakowych odstępach i żeby zimą powietrze nie było skierowane wprost na krowy.
Źródło: https://ruszta-betonowe.pl/