Kategorie:

Nie od razu Rzym zbudowano…czyli jak zostać rolkarzem

Avatar
Opublikowane przez Ksawery

Rolki to rodzaj rekreacji, który zyskuje coraz więcej zainteresowanych. Wyjście na rolki może być dobrą okolicznością do spotkań towarzyskich na zewnątrz. Rolki mogą także być wymagającym treningiem lub wyciszającą okazją do wypoczynku.

Na przeciw rolkarzom wychodzi także coraz więcej gmin tworząc kolejne trasy. Powstają też ośrodki, których domeną jest nauka jazdy na rolkach. Wszystkie te elementy sprawiają, że dyscyplina ta zyskuje na popularności.

Jak zatem zaczać swoją przygodę z rolkami? Jakie korzyści możemy czerpać z jazdy na rolkach? Jak skomplikowana jest nauka jazdy na rolkach?

Plusy płynące z jazdy na rolkach

Jazda na rolkach może dawać rozrywkę na wielu poziomach. Jest to na tyle uniwersalna dyscyplina, że niemal każdy bez względu na wiek mogą znaleźć w niej coś dla siebie.

Jest to fantastyczna idea pod kątem spotkań rodzinnych. Wspólne pokonywanie kolejnych kilometrów ma moc by zbliżyć do siebie towarzystwo. Podobnie jak wspólna nauka jazdy na rolkach – jest to możliwość miłego spędzenia czasu we wspólnym gronie.

Rolki, w zależności od intensywności mogą też być wymagającym treningiem dla mięśni nóg. Jeżdżąc nawet na niskich obrotach spalane jest mnóstwo kalorii, co jest pozytywne dla zdrowia i samopoczucia.

Nauka jazdy na rolkach jest warta rozważenia, gdy chcemy się odpocząć. Rolki świetnie wpływają na układ nerwowy, dzięki czemu redukują stres, który mógł powstać w wyniku np. trudnego dnia w pracy czy w szkole. Endorfiny powstające dzięki tej formie aktywności fizycznej dają kopa do działania i dbają o nasze zdrowie psychiczne.

Wobec tego, jeśli jeszcze nie umiesz jeździć na rolkach – trzeba się nauczyć. Nauka jazdy na rolkach i szlifowanie techniki początkowo bywa trudne. Jednak jest to umiejętność będąca w zasięgu absolutnie każdego.

Co należy wiedzieć zanim zaczniemy jeździć na rolkach?

Po pierwsze jest to dyscyplina, którą trzeba polubić – w innym wypadku człowiek nie będzie czerpał z tego radości. Na początek zatem dobrze jest wypożyczyć parę rolek, ochraniacze na kolana, łokcie oraz kask i samemu się przekonać.

Oczywiście początki potrafią być trudne. Dlatego też warto pierwsze lekcje zbierać pod opieką doświadczonych rolkarzy. Nauka jazdy na rolkach prowadzona przez osoby z doświadczeniem z pewnością będzie przyjemniejszym doświadczeniem niż samodzielne próby.

Jedną z pierwszych czynności, których uczyć nas będą instruktorzy będzie nauka bezpiecznego upadania. Brzmi średnio? Być może, ale nawet doświadczeni rolkarze muszą być na upadki przygotowani. Szczególnie kiedy nauka jazdy na rolkach jest na wczesnych etapach trzeba być gotowym na liczne upadki.

Istotnym elementem nauki jazdy na rolkach jest przybranie odpowiedniej pozycji wyjściowej – korpus lekko pochyla się do przodu, a nogi nieznacznie ugina w kolanach. Pozwala to na zachowanie balansu.

Nauka jazdy na rolkach, jak i sama jazda powinna być poprzedzona rozgrzewką. Rozgrzane ciało jest efektywniejsze i lepiej radzi sobie z treningiem. Co więcej unikamy w ten sposób ewentualnych kontuzji.

Postaw na doświadczenie – z kim uczyć się jeździć na rolkach?

Wszystkie nabyte w trakcie nauki zdolności będą później przez nas stosowane w ruchu miejskim. Trzeba zatem się mocno napracować by nauka jazdy na rolkach była efektywna.

Z pomocą przychodzą nam profesjonalne ośrodki, gdzie pod okiem specjalistów można zbierać szlify. Wsparcie od osoby zaznajomionej z rolkarskim światem powinno pozwolić by uczeń się nie zrażał nawet w przypadku początkowych niepowodzeń.