Kategorie:

Na czym polega gwarancja na używane auto?

Avatar
Opublikowane przez Ksawery

Obecnie rynek jest wypełniony samochodami na sprzedaż. Możemy sprawić sobie auto prosto z salonu, krótko używane za atrakcyjniejszą cenę, ale także kilkunastoletnie pojazd za grosze. Samochodami handlują zarówno zawodowi dealerzy samochodowi, komisy, a także prywatne osoby. W konsekwencji osoby, które chcą sprzedać samochód muszą się maksymalnie postarać aby przyciągnąć do siebie klientów.

Polecanym miejscem, zajmującym się tematem samochodów używanych z gwarancją jest z pewnością prestige-ubezpieczenia.pl.

Różnice między gwarancjami

Oczywistym jest, że kupując samochód nieużywany otrzymamy na niego gwarancję. Aby była aktualna niezbędne jest spełnienie kilku zasad, na przykład korzystanie z pojazdu zgodnie z zastosowaniem czy serwisowanie go. Jak jednak wygląda gwarancja na samochód używany?

Jest to tak naprawdę ubezpieczenie od awarii kupione przez dealera samochodowego. Dzięki temu, że rozpatrujemy takie auto, czujemy się zdecydowanie pewniej i być może bardziej zastanowimy się nad zakupem takiego samochodu. Warto jednak dokładnie przeczytać taką polisę i przeanalizować czy nie ma tam jedynie randomowych usterek, które nigdy nie zdarzają się w takich pojazdach.

Najczęściej taka gwarancja trwa do 3 lat, aczkolwiek istnieją towarzystwa ubezpieczeniowe świadczące dłuższą gwarancję. Dodatkowo taka ochrona zazwyczaj jest świadczona jedynie przy samochodach młodszych niż 10-15 lat i z ustalonym maksymalnym przebiegiem.

Czy można przedłużyć gwarancję na samochód używany?

W internecie znajdziemy też propozycje przedłużenia gwarancji na samochód używany. Tego typu zabezpieczenie możemy wykupić kiedy naszemu pojazdowi nie skończyła się gwarancja u producenta i pragniemy ją przedłużyć. W kwestii takiego zabezpieczenia samochód musi spełnić niemało warunków – nie za wysoki przebieg, wiek oraz obowiązkowo przestrzeganie zasad dotychczasowej gwarancji producenta. To rozwiązanie jest najlepsza w przypadku kiedy zostajemy właścicielami stosunkowo nowego samochodu. Bardzo często za auto opuszczające salon zyskujemy 2 lub 3 letnią gwarancję i sprzedając go możemy przedłużyć zabezpieczenie o drugie tyle.

Na co zwrócić uwagę przy gwarancji na samochód używany?

Co najważniejsze porządnie przeczytaj warunki takowej gwarancji. Nierzadko znajdziemy tam zapisy o konkretnych uszkodzeniach, które są, a które nie są naprawiane. Opłaca się spojrzeć na ten wpis, dlatego, że może okazać się, że popularne awarie nie znajdują się tam i ostatecznie zakupimy samochód z gwarancją, a w przypadku wykrycia awarii i tak nie będziemy mogli z niej skorzystać.

Opcja ta jest bardzo pozytywna do czasu aż sprzedawcy samochodów nie zaczną tego nadużywać. Oferta przestaje być atrakcyjna jeśli wydać więcej samochód wyłącznie biorąc pod uwagę gwarancję, a w istocie będzie dotyczyć nigdy nie pojawiających się wad i awarii.

Podsumowanie – czy inwestycja w zakup samochodu z drugiej ręki z gwarancją jest dobrą opcją?

Wnioskując – do wyboru mamy zakup stosunkowo nowego samochodu od dealera, który ma gwarancję od producenta, kupno auta umiarkowanie nowego, w którym została przedłużona gwarancja fabryczna, a także zakup auta kilkuletniego, które ma wykupione dodatkową polisę ubezpieczeniową na wypadek wady. Warto przeanalizować czy ta oferta jest opłacalna w przypadku upatrzonego przez nas samochodu, gdyż dopóki nie będzie tylko chwytem marketingowym, może być ciekawą alternatywą dla zakupu nowego auta.