Kategorie:

Czy wiesz na czym dokładnie polega honowanie (gładzenie)?

Honowanie jest jedną z metod, mającą na celu wygładzenie konkretnej powierzchni. Stosuje się je w ostatecznej obróbce elementów potrzebujących sporej dokładności. Za wykorzystaniem tej metody obrabia się przeważnie otwory o okrężnym przekroju lub powierzchnie zewnętrzne przedmiotów obrotowych walcowych. Honować daje się również powierzchnie płaskie oraz niektóre uzębienia.

Atutem wygładzania jest wysoka precyzyjność wymiarowa oraz niska klasa chropowatości. Wygładzać dają się zarówno bardzo małe, jak i sporych rozmiarów elementy.

Minimalna średnica to kilka milimetrów, a największa sięga blisko 1m. Element może mieć długość od 1 cm do blisko dwudziestu metrów. Warto pamiętać, iż końcowy efekt gładzenia będzie zależny od:

  • materiału z jakiego zostały wykonane pilniki ścierne,
  • kąta przycięcia śladów,
  • rodzaju cieczy służącej do marowania oraz chłodzenia,
  • nacisku na ścieraną powierzchnię.

Narzędziem, które wykorzystywane jest do honowania jest gładzik, a więc głowicy, na której obwodzie umieszczone są pilniki ścierne. Ścieranie odbywa się poprzez wykonywanie ruchów rotujących oraz posuwisto-zwrotnych.

Wśród atutów honowania znajdują się głównie: wysoką dokładność ,która umożliwia dobre dopasowanie elementów, co znacznie ogranicza ich zużywanie się, jak również wyższą trwałość detali, co wynika z niskiego nacisku na materiał.

Jakie błędy można usunąć dzięki honowaniu?

Nie da się ukryć, że mówimy tutaj o technologii niezwykle korzystnej dla wszelkich przedsiębiorstw wyrażających potrzebę precyzyjności w trakcie obrabiania poszczególnych produktów. W największej mierze mówimy tu o różnego rodzaju niedoskonałościach takich jak nadmiar tworzywa – honowanie jest gwarancją sprawnego usunięcia tego typu naleciałości. Oferuje przy tym wytwarzanie części niezwykle do siebie zbliżonych, szczególnie jeśli mowa o setkach czy tysiącach elementów. Minimalny jest tutaj odchyłek wszelkich błędów, tak samo zresztą jak zakres tolerancji na wszelkie odchylenia od normy kształtów – właśnie dlatego możemy mówić o eliminacji wszystkich konstrukcyjnych błędów, jakie znajdą się na taśmie produkcyjnej.

Jeśli szukasz fachowców w zakresie honowania, zobacz przedsiębiorstwo Masz-ZAP.

W jakich sektorach gospodarki sprawdza się honowanie?

Nie można zaprzeczyć, że honowanie może pochwalić się nad wyraz obszerną listą zalet. Spośród nich można wymienić w pierwszej kolejności wspomnianą już uprzednio sprawność funkcjonowania oraz precyzyjność – czynniki te mają wpływ również na ogromną popularność tej technologii, która w znaczny sposób wyprzedza wszelkie inne tego rodzaju metody obrabiania elementów wykonanych z różnych tworzyw. W związku z tym może pochwalić się wielkim szacunkiem na liniach produkcyjnych w całej Polsce – znajduje zastosowanie chociażby w hydraulice, górnictwie czy branżach, które opierają się na wydobyciu energii. Lotnictwo także jest dziedziną nieustannie korzystającą z technologii honowania.

Niezależnie od tego, na jakiej branży się skupimy, honowanie zapewnia wydłużoną żywotność oraz efektywność pracy wszelkiego rodzaju sprzętów (mowa między innymi o wyposażeniu platform wiertniczych), gwarantuje również możliwość pracy przy wysokich ciśnieniach. Jeśli zaś chodzi o lotnictwo, honowanie umożliwia produkcję pełnych szczegółów, precyzyjnie wykonanych części chociażby kadłuba samolotu lub jego silnika.

Jak wygląda maszyna do honowania?

Honownica nie odbiega w znacznym stopniu jeśli chodzi o wygląd oraz ogólną charakterystykę od innych sprzętów, które służą do szeroko pojętej obróbki. Charakteryzują ją stosunkowo niewielkie gabaryty – choć zależy to oczywiście od danej linii produkcyjnej. Użytkownik posiada dostęp do ekranu dotykowego oraz przejrzystego menu; dzięki tym kwestiom obsługa tego urządzenia jest nad wyraz sprawna i wystarczy krótkie przeszkolenie, aby już niedługo na poziomie praktycznie profesjonalnym użytkować ów sprzęt na co dzień. Z tego powodu jest to rozwiązanie tak bardzo popularne w wielu fabrykach, zarówno tych najnowszych i rozwijających się, jak i tych z ugruntowaną pozycją na rynku ogólnopolskim lub ogólnoświatowym.