Kategorie:

Jakie są rodzaje ukulele?

Avatar
Opublikowane przez Ksawery

Jeśli dopiero co wymyśliłeś, że rozpoczniesz naukę gry na ukulele to być może wklepałeś w wyszukiwarkę: ukulele i wyskoczyło Ci wiele różnych rodzajów. Zazwyczaj spotykane są ukulele sopranowe i tenorowe, ale w sklepach jest również kilka innych typów, na przykład koncertowe czy barytonowe. Różnią się one nie tylko nazwami, każdy z nich znajdzie zastosowanie u innych osób, a świeżo upieczony ukulelista będzie miał spory kłopot w trakcie wyboru idealnego instrumentu.

Rodzaje ukulele i kluczowe różnice

Główna różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami ukulele to barwa dźwięku. Ukulele sopranowe tworzy dźwięki wysokie i cienkie, tenorowe za to będzie cechowało się dźwiękiem głębokim i mocniejszym.

Kolejna różnica to wielkość. Ukulele sopranowe jest najmniejsze i mierzy mniej więcej 53cm. Tenorowe natomiast jest dużo dłuższe bo mierzy aż 66cm. Taki instrument powinien być idealny dla osób, które już są doświadczone w grze albo kiedyś już miały styczność z grą na gitarze. Będzie też idealne dla osób o większych palcach, ponieważ progi rozstawione są dosyć szeroko. Jasne jest, że typowe ukulele musi mieć 4 struny. W sklepach można znaleźć ukulele mające 6 strun, jednak nie jest to typowe ukulele a guitalele.

Końcowa już różnica, która ma związek trochę z wielkością ukulele to ilość progów. Biorąc pod uwagę fakt, że przeróżne rodzaje ukulele mają inne rozmiary, ukulele sopranowe ma mniejszą ilość progów niż ukulele tenorowe. Zazwyczaj ukulele sopranowe ma 12-15 progów, a tenorowe 17-19. Warto tu także wspomnieć o ukulele koncertowym, ma on średni rozmiar, większe od sopranowego, mniejsze od tenorowego i ma 15-17 progów.

Szeroki wybór znajdziesz w przyjazne-ukulele.pl – ukulele sopranowe i inne. 

Ukulele drewniane czy z tworzywa sztucznego – na jakie postawić?

Ukulele przeważnie tworzone jest z drewna. Tutaj można wskazać parę najczęściej spotykanych typów, na przykład mahoń, świerk czy najpopularniejsze na Hawajach drewno koa. Ale drewno to nie jest jedyny materiał, z jakiego jest robione ukulele. W sklepach można znaleźć również instrumenty z włókna węglowego a także z tworzywa ABS, które jest łączone z drewnem. Oprócz tego pojawiają się także takie wykonane ze sklejki. Są one prawie dwa razy tańsze niż te z litego drewna.

Materiał, z którego jest zrobione ukulele oddziałuje na jego dźwięk i ton, przykładowo instrument wykonany z włókna węglowego jest dużo głośniejszy i ma bardziej wyraźną barwę niż to drewniane. Różnica między barwą dźwięku ukulele z litego drewna a takiego ze sklejki jest nieznacząca.

Jakie ukulele będzie dobre dla początkującego?

Kupując ukulele najlepiej jest najpierw zdecydować się na dobrany dla nas typ. Ukulele sopranowe jest malutkie i niewątpliwie nie będzie pasowało osobie o dużych dłoniach i grubszych palcach. Będzie ona miała trudność z chwyceniem odpowiednich chwytów. Prawdopodobnie będzie idealne dla dziecka albo niskiej osoby o chudych palcach. Na ukulele tenorowym trudno będzie się grało osobie początkującej, dlatego jest to raczej typ dla umiejących już grać ukulelistów, albo dla takich z większymi palcami.

Drugą kwestią jest materiał,z jakiego jest wykonane ukulele. Jeżeli instrument będzie kupowany dla dziecka, lub planujemy z nim jeździć, alternatywą powinno być kupienie ukulele z tworzywa sztucznego, gdyż jest trwalsze i mocniejsze. Musimy jednak uwzględnić wtedy, że barwa nie będzie tak ciepła i charakterystyczna. Jeżeli natomiast chcemy ukulele z drewna, a jesteśmy początkujący i nie wiemy, czy za kilka tygodni gra na instrumencie nie przestanie nam się podobać – pomyślmy, czy nie lepiej jednak wybrać takie zrobione ze sklejki. Jest ono niemal dwa razy tańsze, a barwa jest niemal taka sama jak takiego z litego drewna.

Ostatnią ważną kwestią jest zweryfikowanie czy ukulele jest bezbłędnie zrobione. Ważne jest to, czy wszystkie łączenia są dobrze wykonane, czy gryf nie jest krzywy i czy struny są w odpowiedniej odległości od gryfu. Takie rzeczy wpływają na jakość gry, a przez to, mogą sprawić, że początkujący zrazi się do gry.