Kategorie:

Jakie są korzyści dwujęzyczności?

Z pewnością w dzisiejszych czasach znajomość języków jest istotna dlatego warto zaznajamiać dzieci od przedszkola z językami obcymi. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku to świetny pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to przykładowe miasto w których znajdziesz dwujęzyczną szkołę podstawową. Zachęcamy, aby przeczytać nasz tekst, celem poznania plusów i zalet dwujęzyczności.

Co to jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona jest to zjawisko w trakcie którego rodzice decydują się wprowadzić dwujęzyczność w życie dziecka. Kiedy najlepiej będzie zacząć? Prawdę mówiąc najlepiej wprowadzić dwujęzyczność tak szybko, jak tylko jesteś w stanie. Z wprowadzeniem dwujęzyczności nie ma po co czekać. Czy wiesz, że noworodek od pierwszych dni życia bez świadomości uczy się melodii języka i poszczególnych dźwięków. Aby wprowadzić dwujęzyczność masz czas do trzeciego roku życia. Warto też zdecydować się na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Czym jest nauczanie dwujęzyczne?

Nauczanie dwujęzyczne to system który jest oparty na nauczaniu poszczególnych przedmiotów w dwóch językach. Efektem tego trybu nauki prowadzi się do rozwoju wyższych kompetencji językowych, które osiągają uczniowie uczęszczający do takiej szkoły. Zalety tego sposobu nauki to:

  • kształtowanie postawy zrozumienia odmienności geograficznej i kulturalnej obszaru językowego który jest inny niż ojczysty;
  • poznawanie literatury, kultury czy też historii zagranicznych krajów;
  • łatwiejszy dostęp do międzynarodowych programów związanych z edukacją;
  • możliwość rozpoczęcia studiów za granicą.

Dwujęzyczność – jej zalety

Zalet dwujęzyczności jest bardzo wiele. Poniżej je wymieniliśmy.

Nauka tolerancji

Czy zdajesz sobie sprawę, że dzieci, które biegle władają dwoma językami są bardziej otwarte na świat. Ma to miejsce ze względu na to, że intuicyjnie czują, że nie ma jednej obiektywnej prawdy. 

Dziecko będzie miało lepszy akcent

Włączaj dziecku piosenki w języku obcym, a będzie ono miało zdolność samodzielnie skorygować akcent w którym mówi.

Korzyści dla opiekunów

Podjęta decyzja o zaczęciu dwujęzyczności u dziecka może przynieść korzyść wszystkim domownikom. Opiekunowie aby dobrze przekazywać dziecku wiedzę sami muszą władać językiem obcym, a czasem nawet się z nim doszkalać.

Jak dwujęzyczność wpływa na rozwój dziecka?

Badania potwierdzają, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym dobrze na niego działa. Myślenie elastyczne i abstrakcyjne u dziecka szybciej się rozwija. Dodatkowo rozwija ona pamięć krótkotrwałą oraz ma wielki wpływ na naukę nowego języka. W przypadku, gdy rodzice położą odpowiednio duży nacisk na dwujęzyczność, z biegiem czasu zakres słownictwa dziecka będzie coraz większy a to pozwoli posługiwanie się dwoma systemami językowymi.