Kategorie:

Jak działają systemy nawadniania kropelkowego?

Avatar
Opublikowane przez Ksawery

Nawadnianie kropelkowe jest to wielkie uproszczenie w pielęgnacji roślin, z przyczyny, że  poza oszczędnością czasu, nawadnianie grawitacyjne pomniejsza utratę wody, więc koszty utrzymania ogrodu. Przeczytaj nasz tekst po to, aby dowiedzieć się jak przebiega montaż tego nawadniania, jakie są jego zalety oraz wady, czy też jak zrobić nawadnianie kropelkowe z butelki!

Jak funkcjonuje nawadnianie kropelkowe?

Nawadnianie kropelkowe to metoda podlewania roślin poprzez krople wody, które są podziemne i dozowane centralnie w sąsiedztwo korzeni. Taka technika nawadniania pozwala na dobre nawodnienie gleby czy też ziemi uprawianej w zgodzie z wymogami naszych roślin. W takim systemie nawadniania woda jest aplikowana w punktowe miejsca poprzez różnego rodzaju emiterów. Najpopularniejsze z nich są linie czy też taśmy kroplujące oraz emitery igłowe. Warto także wspomnieć , iż instalacja automatycznego nawadniania z kompensacją  jest to korzystna finansowo inwestycja pamiętaj że w dalszej perspektywie czasu zwraca się pieniężnie. Dodatkowo podlewanie ręczne jest bardzo niewygodne w przeciwieństwie do nawadniania kropelkowego. Używając odpowiednie ciśnienie rośliny dostają odpowiednią ilość wody. Są to powody, przez które właściciele ogrodów często podejmują decyzję o montażu systemu automatycznego podlewania.

Jak dużo kosztuje system nawadniania kropelkowego?

W przypadku, gdy powierzchnia Twojego ogrodu wynosi plus minus 1000 metrów kwadratowych koszt zamontowania automatycznego i sterowanego nawadniania kropelkowego dopełnionego o filtry wynosi około 10 – 15 tysięcy złotych. Sama cena  montażu wynosi mniej więcej 11-13 zł/m². Z kolei sterowniki elektroniczne kosztują około 200 do 1000 złotych, potem należy wydać około 250 złotych  za 50 metrów węża kroplującego. Za rury do systemu nawadniania musimy wydać około 110 złotych za 50m. 

Ile cieczy pobiera nawadnianie kropelkowe?

Faktem jest, że ilość wody pobieranej przez nawadnianie kropelkowe jest dopasowana do potrzeb ogródka, jego klimatu i warunków pogodowych. W warunkach panujących w naszym kraju trawnik wymaga mniej więcej 5 milimetrów wody w ciągu dnia. 

Rodzaje zastosowania nawadniania kropelkowego?

W przeszłości linie kroplujące stosowano w większości w uprawach pod osłonami – w szklarniach i tunelach foliowych. Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach wciąż to jest najpopularniejsza rola powyżej wymienionej technologii. Linie kroplujące które działają punktowo pozwalają na płodną uprawę zarówno roślin jadalnych, jak i ozdobnych. Można je instalować przy żywopłotach, warzywniaku bądź przydomowym sadzie. 

Warto również dodać, że coraz częściej systemu nawadniania kropelkowego stosuje się też do nawadniania roślin na balkonie i tarasach które są posadzone w pojemnikach. Z pewnością systemy kropelkowego nawadniania roślin w pojemnikach znacznie upraszczają dbanie o nie. Nawadnianie kropelkowe sprawdza się także przy dostarczaniu wody pojedynczym roślinom, jednakże nie nadaje się do podlewania zwartego terenu który obsadzony jest roślinnością. Z tego właśnie powodu nie można go stosować do podlewania trawnika czy też roślin okrywowych.

System nawadniania kropelkowego – zalety oraz wady

Linia kroplująca wyposażona jest w kroplowniki, które powinno się umiejscowić tuż przy uprawianych roślinach. Woda, która spływa stopniowo w glebę jest w efektywny sposób pobierana przez korzenie roślin. Procesem możemy sterować tak, aby spełnić wszystkie wymagania konkretnych rodzajów roślin. Automatyzacja procesu pozwala na zaplanowanie oraz pracę zgodnie z wcześniej zaprogramowanymi cyklami. Oszczędność wody porównując ją z tradycyjnym podlewaniem jest ogromna ponieważ linia kroplująca zmniejsza utraty wody aż o 65 procent Pamiętaj że system nawadniania kropelkowego uniezależnia ogród od zmiennej aury czy anomalii pogodowych. Znaczenie ma również fakt że podczas nawadniania kropelkowego nie dochodzi do moczenia nadziemnych części roślin, co zmniejsza ryzyko poparzenia liści w gorące dni czy wystąpienia chorób grzybowych jest mniejsze. Jedynymi wadami systemu są:  wymaganie konserwacji i filtracji a także fakt , że z czasem może się zapychać.