Kategorie:

Czym jest due dilligence?

Avatar
Opublikowane przez Ksawery

Ostatnie, turbutlentne czasy wywołały sporo zawirowań na rynkach finansowych. Na wielu sektorach kryzys odcisnął na prawdę mocne piętno. Dużo przedsiębiorców zmuszonych zostało do zmiany swojej strategii. Sporo też musiało wyprzedać swój majątek.

Bez wątpienia przy wszystkich zmianach wprowadzanych w organizacji potrzebne jest kompetentne biuro rachunkowe.

To właśnie biuro rachunkowe w Koszalinie pomaga przeprowadzić badanie due dilligence w danym przedsiębiorstwie. Czym ono jest, na czym polega i w jakim celu się je przeprowadza?

Kto, kiedy, dlaczego przeprowadza badanie due dilligence?

Due Dilligence to rodzaj badania firmy pod kątem jego wydajności i opłacalności. Przeważnie zlecane jest przez inwestorów zainteresowane przejęciem danej organizacji.

Badanie due dilligence obejmuje dokładną analizę wszelkich aspektów działania organizacji. Jego rezultatem jest ogólny obraz funkcjonowania firmy. Audyt na wyraźne zlecenie inwestora przeprowadza zewnętrzne biuro rachunkowe.

W celu zachowania jak największego obiektywizmu biuro rachunkowe odpowiedzialne za badanie nie może być w żaden sposób powiązane z żadną ze stron.

Firmę bada się pod kątem finansowym, podatkowym, prawnym oraz biznesowym. Szerokie spojrzenie pozwala ocenić stan organizacji z wielu stron.

Jak przeprowadzić badanie due dilligence by było miarodajne?

Przeprowadzenie tego rodzaju audytu zajmuje od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Im większa firma, tym więcej elementów należy poddać ocenie. Ważne jest, by biuro rachunkowe, któremu zleca się wykonanie badania miało pełny wgląd do danych. Tylko pełna transparentność sprawi, że badanie będzie wykonane poprawnie.

Organizujac due dilligence startuje od wyboru audytora. Decydując się na określone biuro rachunkowe inwestor podpisuje z nim umowę. Podpisywane jest również porozumienie o ochronie poufnych danych firmy. Żadna ze stron nie może doprowadzić do wycieku informacji – może to mieć katastrofalne skutki.

Ani inwestor, ani audytowana firma nie powinny przeszkadzać fachowcom w badaniu. Oznacza to pełną współpracę, szczere udzielanie odpowiedzi i nie zatajanie żadnych informacji.

Biuro rachunkowe najczęściej deleguje do badania swoje zespoły składające się z ekspertów różnych dziedzin. W skład takiej komisji wchodzą np. specjaliści od ekonomii, prawa, rachunkowości, HR czy marketingu.

Po zakończeniu prac prezentowane są wyniki. W oparciu o nie strony podejmują decyzję o kolejnych ruchach. Rezultaty due dilligence pokazują nam, które obszary firmy należy poprawić, w któych drzemie największy potencjał, a z któych należy zrezygnować.

Czym kierować się wybierając biuro rachunkowe do due dilligence?

Firm consultinogwych oraz biur rachunkowych jest na rynku coraz więcej. Pisząc się na badanie due dilligence zawsze będziemy chcieli wybrać najlepszego wykonawcę. Jakimi kryteriami kierować się dokonując wyboru?

Ważna jest renoma firmy i opinie innych. Na decyzję wpływa też oferta audytorów – to jakich specjalistów oferuje biuro rachunkowe i w jakiej cenie. Oczywiście termin wykonania zadania jest kolejnym ważnym czynnikiem.